ТурТАК. Канарські острови — міфи та реальність місця сили

Дарина Арямновадосвід кількох подорожей на Канарські острови
грудень 2015 та раніше

авіа пороми

Звіт про поїздку прислала:
Дарина Арямнова
(Харків – Фрауенфельд)
сфера бізнес-адміністрування та інформаційних технологій

Що перше спадає на думку при згадці про Канарські острови?
У більшості українців, напевне, з’являються стереотипні асоціації з 1990-х про місце відпочинку “нових росіян”, елітарність, вічне літо та дорогі курорти.

Canary Islands — map

Насправді Канарські острови — це унікальне природне та культурне явище, зумовлене своєрідним географічним розташуванням.
Пальми, кактуси заввишки з двоповерховий будинок, рідкісні рослини й тварини, тропічні ліси, пляжі з чорним піском, неземні ландшафти та сонце впродовж цілого року зірвуть дах навіть найвибагливішому відпочивальнику.
А місцева культура, яка поєднує європейські, африканські та латиноамериканські впливи, не залишить байдужими спраглих до нового культуроманів.

Canary Islands — (11)

Я народилася в Харкові, який є східним форпостом європейської цивілізації, тож мені знайоме життя у форпості та на кордоні.
Оскільки Канарські острови є західним форпостом європейської цивілізації, мені дуже приємно познайомити українського читача з цим регіоном нашої планети. Адже після трьох подорожей ці острови для мене стали якимось місцем сили, а не просто місцем для відпочинку.
Лоукостові авіалінії та сучасні засоби комунікації зробили відпочинок на островах доступним кожному за адекватні гроші, тож якщо ви завжди мріяли побувати на Канарах — то ця стаття для вас.

Місто Лас-Пальмас на острові Гран-Канарія

Місто Лас-Пальмас на острові Гран-Канарія

Що можна знайти на Канарах і чого там нема

Як на мене, то запорука гарної відпустки — знання, чого від неї очікувати. Тож варто одразу попередити, які розваги є на Канарах та чого там не знайдеш.

Canary Islands — (19)

Найцікавіший досвід від Канарських островів — це острівна екзотика. Оскільки в Україні островів майже немає, то вже саме перебування на острові здається екзотичним.

На островах час плине повільніше, всі одне одного знають. На менших островах навіть 10-річні діти можуть їздити з незнайомцями автостопом. Життєвий простір тут обмежений, тож мешканці мають одне з одним домовлятися та співпрацювати.

Кожен острів — це окремий мікросвіт зі своїми традиціями та ритмом життя.

Canary Islands — (6)

Канарські острови — ідеальне місце для вітрильних та всіх видів спорту, в яких є слово “серф”: віндсерфінг, кайтсерфінг, просто серфінг. Це одна з найкращих локацій для всіх можливих “серфінгів” у світі.

Canary Islands — (10)

Також Канари — справжній рай для дайверів.

Сподобається на островах і фанатам морської біології та океанології. Багато фірм пропонують морські прогулянки, під час яких, якщо пощастить, можна побачити китів, дельфінів та інших морських істот.

Canary Islands — (21)

Чого на Канарах точно не бракує, то це сонця. Засмагати можна практично цілий рік. Тож якщо вам не вистачає вітаміну D — це правильне місце.

До того ж на островах можна знайти одні з найкращих пляжів у Європі та взагалі чи не найкращі пляжі у світі, на які можна потрапити за адекватну ціну.

Canary Islands — (17)

Canary Islands — (18)

“Цивілізовані” пляжі — з лежаками для оренди та рятувальниками, що вивішують прапори: зелені, жовті чи червоні.
Якщо висить червоний прапор, значить, у цей день купатися небезпечно.

Також можна відчути себе Робінзоном Крузо та знайти “дикий” пляж без людей, але купання на такому пляжі, звичайно, на власний страх та ризик.

Canary Islands — (8)

Загалом, якщо ви хочете багато купатися “в морі”, то Канарські острови можуть вас розчарувати. Океан буває дуже неспокійний.

Великі океанські хвилі, а особливо підводні течії, можуть бути занадто сильними навіть для досвідчених плавців. Не кажучи вже про тих, хто плаває погано.
Тому якщо йдеться про океан, до рекомендацій не купатися на диких пляжах справді варто прислухатися — це може врятувати вам життя.

Canary Islands — (5)

Canary Islands — (7)

Любителів особливо екзотичної їжі варто попередити, що її тут шукати не варто. Незважаючи на близькість Африки, це все-таки територія Іспанії, тож і кухня тут переважно іспанська.

Клімат

Клімат на Канарських островах завжди теплий та соняшний, навіть узимку. Дощі тут трапляються дуже рідко. Єдиний показник, який вказує на те, що на дворі зима — це вітер. І купатися або гуляти під океанським вітром може бути по-канарському “зимно”.

Canary Islands — (13)

Canary Islands — (14)

Навіть зимою на суші дуже спекотно, тож якщо ви плануєте довгі прогулянки або перебування на природі, потурбуйтеся про достатній запас води.

При цьому клімат може відрізнятися навіть у різних частинах одного й того самого острова.

Наприклад, посеред острова Тенеріфе розташовується вулкан, який затримує вологу з океану. Тож північна частина острова більш волога та зелена, а південна — дуже посушлива й схожа на пустелю.

Вулкан Тайде

Вулкан Тайде

Це частково стосується й інших островів із гірським ландшафтом. Південні узбережжя найспекотніші, а північні — вологіші та прохолодніші.

Детальні про середні температури та актуальна погода на Канарських островах – на сайтах holiday-weather.com та hellocanaryislands.com.

Історія

Вважається, що перші мешканці з’явилися на Канарах у ІІІ ст. до нашої ери. У сучасній історіографії корінних мешканців Канарів називають гуанчами.
За даними сучасних досліджень, гуанчі прибули з Північної Африки та належали до берберських племен.

Замок Сан-Мігель на Тенеріфе

Замок Сан-Мігель на Тенеріфе

Про цих людей відомо небагато. Вони були язичниками, мали племінний соціальний устрій та займалися здебільшого тваринництвом і садівництвом.
Також вважається, що гуанчі не були вправними мореплавцями, тож не дуже багато контактували з сусідніми островами та ловили рибу лише поблизу берегів.

Гуанчам вдалося прожити у стані первісного суспільства аж до початку колонізації островів іспанцями, хоча деякі античні дослідники описували зустрічі з ними під час своїх подорожей.

Canary Islands — Castillo_de_San_Juan_Bautista-Santa_Cruz_de_Tenerife

Колонізація Канарських островів Іспанією тривала з 1402 по 1496 роки. Хоча гуанчі не мали зброї, вони оборонялися та опиралися колонізаторам. Під час численних битв та повстань багато з них загинули, інших продали у рабство.

Поступово культура гуанчів була майже знищена, хоча сучасні генетичні дослідження показують, що доволі велика частина мешканців Канар (від 20 до 60 відсотків) має гени гуанчів.

Дізнатися про звичаї автохтонного населення Канарських островів можна переважно із записів перших колонізаторів. Відомо, наприклад, що гуанчі могли розмовляти без звуків, читаючи по губах.

Але деякі звичаї гуанчів збереглися й досі, наприклад “мова щебетання” silbo, назви місць або деякі слова в канарському діалекті.

Після іспанської колонізації острови значною мірою економічно розвивалися за рахунок “відкриття” Америки й торгівлі з Новим Світом, але потерпали від нападів піратів.

Та оскільки вартість робочої сили в Америці була набагато нижчою, економіка переважно аграрних Канарів страждала від конкуренції. Тож багато мешканців островів у XVIII та XIX століттях переїхали в країни Латинської Америки.
Потужні зв’язки з цим регіоном в острів’ян збереглися й досі, й багато слів у місцевому діалекті має латиноамериканське походження.

Іспанська громадянська війна фактично почалася на Канарських островах. У 1936 році Франсіско Франко був командантом Канар і звідти планував захоплення влади в Іспанії. Також на островах були сильні репресії проти противників режиму Франко.

Перша та друга світова війна дуже негативно вплинули на економіку островів, тож багато їх мешканців емігрували, зокрема знову в Латинську Америку.

Canary Islands — (22)

Масовий туризм прийшов на острови з розвитком авіації в середині 1960-х років.
Туризм приніс із собою не тільки гроші, а й екологічні та економічні проблеми. Мешканці доти переважно аграрного регіону повинні були перелаштовуватися та шукати роботу в туристичній сфері, ціни набагато зросли, а унікальні природні ландшафти почали забудовувати величезними готельними комплексами.

Зараз острови мають певні екологічні проблеми, наприклад, із нестачею води та утилізацією сміття. Але поступово з’являються ініціативи з покращення екології та більш сталого підходу до туризму й сільського господарства.

Canary Islands — (20)

Транспорт на Канарських островах

Через віддаленість від материкової Європи шлях до Канарських островів досить довгий та не завжди дешевий. П’ять із семи головних островів — Тенеріфе, Гран-Канарія, Фуертевентура, Ланцероте і Ла-Пальма — мають міжнародні аеропорти. Від Києва туди летіти приблизно шість із половиною годин.

На інших двох островах є регіональні аеропорти. Але багато міжнародних бюджетних авіаліній туди також літають, зокрема Ryanair та Easyjet.

Список усіх авіаліній, які літають у різні аеропорти Іспанії, можна знайти на сайті www.aena.es.

З Іспанії на острови ходять пороми. Але, по-перше, це дуже довго (більше 40 годин). А по-друге, морські перевезення коштують дуже дорого, тож квиток на літак точно вийде дешевшим.

canary-islands-ferry

Для подорожей між островами є два варіанти: літаком та поромом.

Навіть на найменших із Канарських островів є регіональні аеропорти та діють регулярні авіаперевезення. Квитки можна придбати на сайтах авіакомпаній:
www.aireuropa.com
www.bintercanarias.com
www.canaryfly.es

Але цікавіше переїздити з острова на острів поромом. Якщо вам пощастить, під час подорожі можна навіть побачити дельфінів, китів або літаючих риб.

Сайти поромів, які здійснюють перевезення на Канарах:
www.navieraarmas.com
www.fredolsen.es
www.lineasromero.com
www.biosferaexpress.com

Для подорожей у межах одного острова найкраще взяти напрокат авто. На Канарах дуже гарні дороги, а більшість водіїв сумлінно дотримуються правил.

Підказка: в машині можна у крайньому випадку й переночувати, якщо не “світитися” й не смітити.

На кожному острові є недорогі громадські автобусні маршрути. Але автобуси їздять не дуже часто, тож треба підлаштовувати свої плани під розклад.

Також можливо подорожувати автостопом. Водії часто не проти підвезти когось заради компанії.

Можна взяти напрокат велосипед. Але влітку так мандрувати досить важко й треба мати великий запас води.

Проживання

Canary Islands — (16)

Оскільки на Канарах є багато природоохоронних зон, а цілі острови оголошені ЮНЕСКО біосферною резервацією, ставити намети на природі тут заборонено.

Хоча деякі туристи цю заборону успішно ігнорують.

Якщо не смітити й добре за собою прибирати, це нікого не турбуватиме. Головне — не розбивати табір на людних пляжах та у природоохоронних зонах, де є таблички із забороною ставити намети, а також не розпалювати багаття.

На деяких островах є кемпінги вартістю від 8 євро за ніч, де можна поселитися цілком офіційно.

Звичайно, на островах є велика кількість готелів різних цінових категорій, від 25 євро за номер до розкішних 5-зіркових комплексів.

На сайті www.airbnb.com можна знайти кімнату від 17 євро за добу. Зрозуміло, що ціни на житло падають пропорційно віддаленості від узбережжя.

Від редакції. Для вибору варіантів проживання пропонуємо Hotel Scan – новий сервіс пошуку готелів, апартаментів, хостелів та іншого житла.
Він охоплює як Booking, так і інші подібні служби.

Кухня та харчування

Більшість страв на Канарах належать до іспанської кухні. Тут можна скуштувати чудовий хамон, паелью і тапас.

Canary Islands — papas arrugadasІз місцевої кухні можна виділити картоплю в мундирахpapas arrugadas. За легендою, раніше цю страву готували, варячи неочищену картоплю в океанській воді.

Також у путівнику написано, що особливою цю страву робить особливий сорт картоплі, яку привезли перші мандрівники з Латинської Америки. Але я так і не зрозуміла, чим цей сорт відрізняється від звичайної картоплі.
Тож у домашніх умовах papas arrugadas легко приготувати, просто зваривши картоплю в дуже солоній воді.

Родзинка місцевої кухні — чудові соуси. Місцевий соус mojo можна знайти у трьох варіантах: червоному, жовтому та зеленому. Він дуже смачний та подається до papas arrugadas чи інших страв або просто намащується на хліб.

Звичайно, варто скуштувати морепродукти місцевого походження — найсвіжіші кальмари, молюски, раки, тунець, тріску. Зазвичай рибалки продають щойно виловлену рибу ресторанам, де її одразу й готують.

На острові Лансароте можна навіть відвідати ресторан, у якому всі смажені страви готують повністю за допомогою тепла вулкана.

Ще один типовий продукт на Канарах — сир із козячого молока.
Він тут справді чудовий, адже традиції розведення кіз на островах збереглися ще від часів корінного населення. На деяких островах цієї рогатої худоби живе навіть більше, аніж постійних мешканців ����

Попри спеку, на островах вирощують багато овочів та фруктів. Ананаси, банани, помідори та навіть кавуни можна купувати дуже свіжими на фермерських ринках, які регулярно проводяться в більшості міст.

Простий обід у недорогому кафе коштує від 7 євро на людину.

Canary Islands — (12)

Приблизні мінімальні ціни в супермаркетах Канарських островів:

 • маринована курятина — 7.3 євро/кг
 • телятина — 13 євро/кг
 • риба чищена — 15 євро/кг
 • ковбаса різана — 1 євро / 120 г
 • сир різаний — 1.45 євро/150 г
 • йогурт звичайний — 0.9 євро/400 г
 • хліб — 1 євро за маленький багет
 • картопля — 1.59 євро/кг
 • помідори — 0.99 євро/кг
 • яблука — 1.4 євро/кг
 • молоко — 0.6 євро/л
 • пластівці на сніданок — 1.2 євро/375 г

Продукти, які не виробляються на островах, завозять із материка. І ціни на них, відповідно, трохи вищі, навіть попри те, що на Канарських островах немає податку на додану вартість.

Тож варто привезти необхідні на відпочинку речі (наприклад, засоби захисту від сонця) з собою, щоб не витрачатися на місці.

Canary Islands — (15)

Острів за островом

Назва,
населення
Столиця Найкращий час для відвідань
(за путівником Lonely Planet)
Що найкраще робити? Особливість острова
Ель-Йєрро
El Hierro
10960
Вальверде

Valverde

лютий-квітень Природа, піші прогулянки, дайвінг Еко-острів. Він одним із перших повністю перейшов на альтернативну енергію. Більшість сміття тут утилізується, а води навколо острова — природоохоронна зона, вільна від риболовлі.
Фуертевентура

Fuerteventura

103492

Пуерто-дель-Росаріо

Puerto del Rosario.

березень-травень Пляжі, віндсерфінг, серфінг, кайтсерфінг, їжа Острів, де кіз більше, ніж людей, найкращі пляжі ever, неземні пейзажі, піщані дюни. Найближчий острів до Африки (до узбережжя Марокко лише 100 км).
Гран- Канарія

Gran Canaria

845676

Лас-Пальмас-де-Гран-Канарія

Las Palmas de Gran Canaria

лютий-квітень Гори, культура та археологія, пляжі На острові можна знайти археологічні знахідки з часів перших мешканців Канарів — гуанчів. Дуже різноманітні ландшафти — від зелених лісів на півночі до гірських масивів в центрі до пустельних та сухих ландшафтів на півдні. Багате культурне життя.
Ла-Гомера

La Gomera

22776

Сан-Себастьян-де-яла-Гомера

San Sebastian de La Gomera

лютий-квітень Піші прогулянки, природа, їжа Острів, де Христофор Колумб востаннє зупинявся на європейській землі перед початком експедиції до Америки. Також на острові існує унікальна “мова щебетання” Silbo, за допомогою якої мешканці передавали один одному інформацію на відстані (в гарну погоду до 4 км). Звуки нагадують щебетання птаха. Навіть діти в школі(!) на острові вивчають цю мову .
Лансароте

Lanzarote

141437

Арресіфе

Arrecife

лютий-травень Вулканічні пейзажі, мистецтво, виноробство Батьківщина широко відомого у вузьких колах митця Цезаря Манріке (César Manrique) Саме він є автором багатьох будівель та борцем за збереження природних ландшафтів і проти побудови величезних невластивих місцевій архітектурі готелів. На острові практикується унікальний спосіб виноробства — прямо у землі лавового походження.
Ла-Пальма

La Palma

87324

Санта-Крус-де-ла-Пальма

Santa Cruz de La Palma

березень-квітень Природа, екстремальні види спорту, піші прогулянки Найзеленіший, найпівнічніший та найвологіший з островів.
Відсутність туманів сприяє спостереженню за космосом. Саме на Ла-Пальмі розташована обсерваторія Північної півкулі, яка має найпотужніший телескоп у світі. Раз на рік на острові вимикається все світло, щоб учені могли робити спостереження.
Тенеріфе

Tenerife

906854

Санта-Крус-де-Тенеріфе

Santa Cruz de Tenerife

січень-квітень Вулканічні пейзажі, фестивалі, архітектура На острові розташований вулкан Тейде — найвища точка Іспанії (3718 м). Острів має чудові пляжі з чорним піском та збережену архітектуру в колоніальному стилі. Також на Тенеріфе проходить головне дійство Канарського карнавалу, подібного на бразильський.

Поради наостанок

У мене склалося таке враження, що найкраще познайомитися з місцевою культурою можна саме подорожуючи бюджетно та на віддалі від узбережжя.
Туристичні місця й великі готельні комплекси живуть дещо відокремлено від міст, тож щоб познайомитися з побутом місцевого населення, треба їхати вглиб острова.

Саме там можна зустріти місцевий колорит та мешканців, ще не дуже втомлених від туристів.

Звісно, рівень володіння англійською падає пропорційно віддаленості від узбережжя, тож треба бути готовим розумітися іспанською або мовою жестів.

Canary Islands — (9)

Також рекомендую чудовий сайт туристичного відомства островів, де можна знайти багато актуальної й корисної інформації http://www.hellocanaryislands.com

Багато корисної інформації можна знайти в путівниках, наприклад, Lonely Planet.

Щоб заощадити під час подорожі, рекомендую спитати поради в іспаномовних друзів або познайомитися з місцевими мешканцями в соцмережах, оскільки багато інформації про знижки та побут адресовано місцевим жителям та існує тільки іспанською.

Canary Islands — (2)

Canary Islands — (5)

Canary Islands — (4)

Canary Islands — (1)

Наостанок бажаю всім читачам, щоб ви в цьому році здійснили подорож вашої мрії, чи на Канари, чи в інший куточок нашої планети.

Подорожуйте свідомо та з задоволенням!

Фото: Дарина Арямнова, Вікіпедія та ін.
___

Читайте також у “Смаку подорожника”:
ТурТАК: Весільна подорож на велосипедах по Нормандії та Бретані

ТурНЕ: Євген Глібовицький розкритикував польський поїзд Pendolino на тлі нашого Хюндая

ТурТАК: Вільнюські нотатки

ТурТАК: “За це я й полюбила Нью-Йорк:
ти бачиш усіх, а тебе – ніхто”. Емоції і ціни США

ТурТАК: Синьйора Італія, “Артекс 94”.
Що не зрозумів турист про бюджетний автобусний тур

ТурТАК: Втілення мрії про Альпи.
Самостійна подорож з України до озера Комо
(через Будапешт, Відень, Мюнхен, Мілан)

“Смак подорожника” нагадує, що наша рубрика “Турне / ТурТАК”відкрита для всіх відгуків і всіх туристів.

Це може бути як книгаскарг, так і розділ пропозицій і похвал.

Відгуки, репліки, звіти, ремарки, поради, захоплення, бурчання, застереження, рекламації – про цілі країни й окремі маршрути, міста, моря, ріки й озера, гори, порти, готелі, хостели й апартаменти, музеї, галереї, салони, про різних перевізників та різні види транспорту, про ціни, ринки й магазини, про турфірми й окремих людей, про пригоди й приколи.

З радістю приймемо ілюстровані розповіді про ваші поїздки.

Наш e-mail: smakpodorozhnyka @ gmail.com


Источник: “http://www.cheap-trip.eu/2016/01/11/turtak-kanarski-ostrovy-mify-ta-realnist-miscja-syly/”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя